rozšírené vyhľadávanie ...

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 21. 1. 2019
jasno -6 °C -11 °C
jasná obloha, slabý juhozápadný vietor
vietorJZ, 1.52m/s
tlak937.45hPa

Dátum a čas

Dnes je utorok, 22.1.2019, 0:54:34

Celkom návštev:

Počítadlo prístupov

Výber jazyka

• sk
  • en
  • de

Starosta obce

Ing. Martin Faltin

volebné obdobie 2018-2022

Starosta obce je predstaviteľom obce a najvyšším výkonným orgánom obce. Funkcia starostu je verejná funkcia. Funkčné obdobie starostu sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu. Spôsob voľby starostu upravuje osobitný zákon.

Starosta skladá sľub, ktorý znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce a Slovenskej republiky. Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy budem pri výkone svojej funkcie starostu uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia“.

Funkcia starostu je nezlučiteľná s funkciou:
a.) poslanca,
b.) zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,
c.) štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený,
d.) predsedu samosprávneho kraja,
e.) vedúceho zamestnanca orgánu štátnej správy,
f.) podľa osobitného zákona.

Starosta
a.) zvoláva a vedie zasadnutia obecného zastupiteľstva a obecnej rady, ak tento zákon neustanovuje inak a podpisuje ich uznesenia,
b.) vykonáva obecnú správu,
c.) zastupuje obec vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým a fyzickým osobám,
d.) vydáva pracovný poriadok, organizačný poriadok obecného úradu a poriadok odmeňovania zamestnancov obce, informuje obecné zastupiteľstvo o vydaní a zmenách organizačného poriadku obecného úradu,
e.) rozhoduje vo všetkých veciach správy obce, ktoré nie sú zákonom alebo štatútom obce vyhradené obecnému zastupiteľstvu.

Starosta je štatutárnym orgánom obce.
Starosta môže rozhodovaním o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy písomne poveriť zamestnanca obce. Poverený zamestnanec obce rozhoduje v mene obce v rozsahu vymedzenom v písomnom poverení. Platové pomery starostu upravuje osobitný zákon. Starosta si prehlbuje vedomosti potrebné na výkon funkcie starostu.

Mandát starostu zaniká:
1. odmietnutím sľubu alebo zložením sľubu s výhradou,
2. uplynutím funkčného obdobia,
3. vzdaním sa mandátu,
4. právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin
5. pozbavením spôsobilosti na právne úkony alebo obmedzením spôsobilosti na právne výkony,
6. vyhlásením výsledku hlasovania obyvateľov obce o odvolaní starostu
7. zmenou trvalého pobytu mimo územia obce
8. smrťou,
9. zrušením obce.

Vzdanie sa mandátu starostu sa musí urobiť písomne a jeho účinky nastávajú dňom uvedeným v tomto písomnom úkone, najskôr však dňom doručenia obecnému úradu. Vzdanie sa mandátu nemožno vziať späť.