Adresa:

Aktuálne počasie

dnes, utorok 31. 1. 2023
slabé sneženie 1 °C -9 °C
slabé sneženie, slabý severozápadný vietor
vietorSZ, 2.05m/s
tlak1016hPa
vlhkosť81%
sneženie0.72mm

Dátum a čas

Dnes je utorok, 31.1.2023, 21:17:41

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

rozšírené vyhľadávanie ...

Celkom návštev:

Počítadlo prístupov

Výber jazyka

• sk
  • en
  • de

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov pred možnými podvodnými konaniami

Typ: ostatné
Preventívne opatrenia na ochranu seniorov pred možnými podvodnými konaniami  1Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade upozorňuje verejnosť, najmä seniorov, na neustále páchanie podvodov na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend (tzv. špecifická trestná činnosť páchaná na senioroch):
  1. legenda

Podvodník sa predstaví ako príbuzný, známy, lekár alebo ako policajt. Seniorovi oznámi, že jeho príbuzný napr. vnuk alebo syn spôsobil dopravnú nehodu, leží  v nemocnici a nemôže komunikovať lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Seniora dôrazne požiada, aby nikoho nekontaktoval, s nikým túto záležitosť nepreberal, lebo jeho príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko niekoho zranil.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako zamestnanec Slovenskej pošty a spýta sa seniora, či mu má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne podvodník ukončí hovor. Podvodník následne zavolá späť a teraz sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že je v nebezpečenstve, pretože v dome v ktorom býva sú zlodeji a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť. Preto má všetky peniaze cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť z okna alebo z balkóna.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že si ho vytypovali páchatelia, ktorí ho chcú vykradnúť.  Následne povie seniorovi, aby vložil všetky svoje cenné veci spolu s finančnou hotovosťou do tašky, ktorú má vyhodiť z okna. Podvodník povie seniorovi, že si má ľahnúť na zem a čakať na ďalšie inštrukcie. Sú prípady, keď páchateľ oznámi seniorovi, že mu hrozí odcudzenie finančnej hotovosti z účtu. Následne naviguje seniora do banky, aby vybral z účtu všetky peniaze a vložil ich do papierového vrecka a nechal niekde na ulici, či už na lavičke, pri koši alebo na zemi pri aute.

Polícia upozorňuje, že podvodníci úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť u príbuzných, uvádzané skutočnosti v telefóne. Pre peniaze si prídu k seniorovi osobne alebo ho požiadajú, aby ich priniesol na určené miesto. Sú prípady kedy k seniorovi pošlú taxík. V niektorých prípadoch podvodníci požiadajú seniora, aby peniaze zaslal na konkrétny účet v banke. Konkrétne číslo účtu podvodníci seniorovi povedia cez telefón alebo mu ho zašlú cez SMS. V takomto prípade polícia odporúča, aby senior požiadal o pomoc pracovníka banky.

Vytvorené: 24. 1. 2023
Posledná aktualizácia: 24. 1. 2023 08:42